Processing math: 40%

Matematika pro poučení i pro zábavu

Nedělejte si starosti ohledně vašich potíží v matematice. Můžu vás ujistit, že ty moje jsou ještě větší.
Albert Einstein v dopise středoškolačce Barbaře Lee Wilsonové 7. 1. 1943

Matematika je krásná: Co bylo pravda včera, je pravda i dnes.
Jaroslav Kurzweil při převzetí České hlavy v r. 2006

Popularizační přednášky Zábavné úlohy Trojrozměrný kalendář na rok 2020 Česká digitální matematická knihovna Další odkazy

Úlohy pro zábavu i pro poučení

Půlkruh v lichoběžníku

Lichoběžník ABCD má tu vlastnost, že střed kružnice dotýkající se základny BC a ramen AB, CD leží na základně CD. Určete délku základny |CD|=d, jsou-li dány délky ramen |AB|=a, |CD|=c.

Řešení

1. řešení. Ke kružnici vedeme tečnu rovnoběžnou se základnou BC a sestrojíme lichoběžník EBCF. V bodech B, C vztyčíme výšky lichoběžníku ABFE.

Z podobnosti trojúhelníků plyne sr=u2r a tr=v2r, tj. u=2s a v=2t. Protože čtyřúhelník EBCF je tečnový, platí, že součty délek jeho protilehlých stran jsou stejné: 2a+2c=b+u+b+v. Po dosazení za u a v dostaneme 2a+2c=2b+2s+2t, tj. b+s+t=a+c. Odtud již plyne, že d=s+b+t=a+c$.

2. řešení. Protože přímky BC a AD jsou rovnoběžné, platí \beta_1=\beta_2 a \gamma_1=\gamma_2, a tedy trojúhelníky BSA a SCD jsou rovnoramenné.

Dostáváme d=a+c.

3. řešení. Výška lichoběžníku ABCD je rovna poloměru r dané kružnice. Jeho obsah lze tedy vyjádřit jako O={1\over2}(b+d)r. Zároveň platí, že všechny tři trojúhelníky ABS, BCS a CDS mají výšku velikosti r. Obsah lichoběžníku lze tedy vyjádřit jako součet obsahů těchto tří trojúhelníků: O={1\over2}ar+{1\over2}br+{1\over2}cr.

Srovnáním obou vztahů dostáváme {1\over2}r(b+d)={1\over2}r(a+b+c) a odtud již plyne d=a+c.